Cupa Mondială: Portugalia -Spania, 3-3

Ultimele două campioane ale Europei, Portugalia și Spania au terminat la egalitate, 3-3, cel mai spectaculos meci de până acum al Cupei Mondiale din Rusia.

Eroul lusitanilor a fost din nou Cristiano Ronaldo, care le-a marcat toate golurile.

Atacantul lui Real Madrid a deschis scorul dintr-un penaty scos tot de el în minutul 4, spaniolii au egalat în minutul 24 prin Diego Costa, Ronaldo a marcat din nou din acțiune în minutul 44, apoi avantajul a trecut de partea ibericilor după reușitele aceluiași Costa și Nacho, în minutele 55 și 58. În fine, Cristiano Ronaldo a închis tabela în minutul 88, dintr-o lovitură liberă trimisă la vinclu la 20 de metri.

În primul meci al Grupei B, tot vineri, Iranul a învins Marocul cu 1-0 marcând în al 5-lea minut al prelungirilor, iar Uruguay a trecut tot cu 1-0 de Egipt.