Portugalia, noua campioană a Europei

Portugalia a câștigat finala EURO 2016 după ce a învins Franța, după reprizele de prelungiri, cu scorul de 1-0, chiar pe Stade de France.

Golul victoriei a fost marcat în minutul 109 de către Eder.

Naționala de fotbal a Portugaliei a ajuns cu greu în finala EURO 2016. A trecut de grupe cu emoții, după 3 egaluri: 1-1 cu Islanda, 0-0 cu Austria și 3-3 cu Ungaria.

Formația lusitană a trecut și de Croația cu 1-0 (în prelungiri, 0-0 la finalul celor 90 de minute), dar și de Polonia cu scorul de 5-3 la penalty-uri. Singura echipă pe care Portugalia a bătut-o în intervalul celor 90 de minute a fost Țara Galilor, scor 2-0.

Este primul Campionat European pe care îl câștigă lusitanii. Au fost aproape de a triumfa în 2004, pe teren propriu, când au ajuns în finală, dar au fost învinși de Grecia, supriza acelui EURO.