Petrolul si Astra merg in play-off-ul Europa League – CFR Cluj a iesit din cursa

Doar doua echipe romanesti din trei s-au calificat in play-off-ul Europa League. Astra Giurgiu a avut o misiune relativ usoara contra cehilor de la Slovan Liberec, pe care i-a invins in deplasare cu 3-2, dupa ce s-au impus in fata lor si acasa cu 3-0. Enache a deschis scorul din minutul 37, cehii au punctat de doua ori pana la pauza prin Dubek si Obrocnik, iar pentru formatia antrenata de Daniel Isaila au mai marcat spre final Rus si Bukari. Tot in Cehia, Petrolul Ploiesti a surclasat-o sia ea cu 4-1 pe Vikoria Plzen. Teixeira a inscris in minutul 20, Mutu a reusit si el un gol spectaculos in minutul 39, iar pana la pauza Pilar a redus diferenta pentru gazde si De Lucas a facut 3-1 din ‘assistul’ lui Adi Mutu. Tabela a inchis-o la 4-1 Toto Tamuz, in minutul 69. In fine, CFR Cluj a iesit din lupta in preliminarii invinsa cu 2-0 de Dinamo Minsk, in fata careia nu a reusit sa castige nici in Belarus, unde pierduse cu 1-0.

Ardelenii au avut insa si un arbitraj ce i-a dezavantajat de 3 ori. Rada a fost eliminat usor in minutul 26, CFR nu a primit penalty la un fault clar in careu al oaspetilor, care au beneficiat insa de o lovitura de la 11 m, acordata in minutul 80, din care Udoji a marcat. Scorul fusese deschis in minutul 71 de Stasevici dintr-o lovitura libera de la 25 de metri. Tragerea la sorti a play-off-ului Europa League in care Astra si Petrolul isi vor afla adversarele are loc vineri dupa ora 14:00. Mai inainte, de la ora 13:00 si Steaua va sti pe cine va infrunta in aceiasi faza, dar a Ligii Campionilor.