Petrolul Ploiesti – FC Viitorul 1-2

Echipa lui Hagi este ca si salvata de la retrogradare, la 12 puncte de subsolul clasamentului si chiar se poate gandi acum la o participare in Europa League, fiind pe locul al 7-lea.

Fundasul – golgheter al campionatului, Bogdan Mitrea a deschis scorul la Ploiesti in minutul 11, Manea a facut 2-0 in repriza secunda iar Vasilache a inscris pe final pentru gazde.

A fost a 3-a victorie consecutiva a Viitorului, care a suferit doar doua infrangeri in retur. In schimb, Petrolul este la al 4-lea esec la rand pe teren propriu dar Mircea Rednic spune ca s-a inteles verbal cu conducerea clubului sa prelungeasca pentru un an contractul.

Tot ieri, doua echipe aflate in zona retrogradarii, Ceahlaul si Gaz Mentan Medias au remizat 0-0 iar ultima clasata, Otelul Galati a pierdut acasa, 0-2 cu Pandurii Tg Jiu.