Petrolul Ploiesti – Dinamo 2-2

Meciul a fost marcat de deciziile arbitrului Radu Petrescu. Albin a deschis scorul in minutul 4 dintr-un penalty controversat apoi centralul le-a refuzat alb-rosilor doua lovituri de la 11 metri dar nu a dictat nici pentru ploiesteni un al doilea penalty.

Barboianu a egalat cu un sut fabulos, de la 25 de metri, in minutul 10 dar tot Albin a facut 2-1 pana la pauza. In debutul reprizei secunde Giulherme a egalat cu un autogol si meciul s-a incheiat cu o ocazie uriasa a lui Dinamo.

Tot aseara, Astra Giurgiu s-a impus cu 2-0 in deplasare la Ceahlaul Piatra Neamt, marcatori Yazalde si Alibec.

Petrolul pare sa fi iesit definitiv din cursa pentru titlu in timp ce Astra este acum la 5 puncte de Steaua, care va juca insa diseara de la ora 21, in Ghencea, cu FC Botosani.