Petrolul Ploiesti – ACS Poli Timisoara 0-0

”Lupii galbeni” au dominat copios, au ratat o sumedenie de ocazii si chiar un penalty, executat de Dore in minutul 68.

Bantenii au jucat in inferioritate numerica ultimele 10 minute, dupa eliminarea lui Keita, insa au reusit sa reziste pana la final , eroul meciului fiind portarul Nuno Claro.

Antrenorul Petrolului, Cosmin Contra, regreta ca a ratat o noua ocazie de a se apropia de Steaua si este ingrijorat ca a pierdut deja 8 puncte pe teren propriu.

Tot aseara, Otelul Galati a invins-o cu 2-1 pe FC Botosani. Carjan a deschis scorul pentru oaspeti in minutul 8. Mişelăricu a egalat imediat dupa pauza iar golul victoriei a fost marcat in minutul 79 de brazilianul Henrique, ajuns la a 6-a reusita in 7 meciuri jucate in Romania.

In fine, U Cluj a castigat primul sau meci in acest sezon : 3-1 cu Viitorul. Lemnaru de doua ori si Borza au punctat pentru gazde respectiv Carstocea, golul de onoare al echipei lui Hagi.