Petrolul Ploiesti – ACS Poli Timisoara 0-0

Bantenii au jucat in inferioritate numerica ultimele 10 minute, dupa eliminarea lui Keita, insa au reusit sa reziste pana la final , eroul meciului fiind portarul Nuno Claro.

Antrenorul Petrolului, Cosmin Contra, regreta ca a ratat o noua ocazie de a se apropia de Steaua si este ingrijorat ca a pierdut deja 8 puncte pe teren propriu.

Tot aseara, Otelul Galati a invins-o cu 2-1 pe FC Botosani. Carjan a deschis scorul pentru oaspeti in minutul 8. Mişelăricu a egalat imediat dupa pauza iar golul victoriei a fost marcat in minutul 79 de brazilianul Henrique, ajuns la a 6-a reusita in 7 meciuri jucate in Romania.

In fine, U Cluj a castigat primul sau meci in acest sezon : 3-1 cu Viitorul. Lemnaru de doua ori si Borza au punctat pentru gazde respectiv Carstocea, golul de onoare al echipei lui Hagi.