Confidenţialitate


Peste 80.000 de euro, confiscați de autoritățile germane de la 2 cetățeni români pe motiv că nu au declarat banii la vamă | AUDIO


Peste 80.000 de euro, confiscați de autoritățile germane de la 2 cetățeni români pe motiv că nu au declarat banii la vamă | AUDIO

Autoritățile germane au confiscate 88.000 de euro de la doi cetățeni români. Motivul? Aceștia nu au declarat la vamă suma mare de bani pe care o dețineau.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Cetățenii români, în vârstă de 31 și 44 de ani, au fost opriți, la începutul lunii iunie, pentru un control de rutină pe autostrada A4 din Germania, aproape de granița cu Olanda, la 65 de kilometri vest de Köln.

Pentru că nu declaraseră autorităților vamale suma mare de bani pe care o aveau asupra lor (88.000 euro), autoritățile au confiscat banii, scrie Rotalianul.ro, o revistă a comunității române din Italia, citând un comunicat al Poliției Federale germane.

Legea prevede ca orice sumă care depășește pragul de 10.000 de euro trebuie declarată, atât la intrarea în țări UE, cât și la părăsirea lor.

Bărbații au negat inițial că ar avea asupra lor sume mari de bani. După descoperirea teancurilor cu bancnote, aceștia tot nu au precizat de unde au banii și în ce scop urmau să-i folosească.

Poliția i-a amendat pe cei doi pentru nedeclararea banilor la frontieră, apoi i-a lăsat să-și continue călătoria.

Investigația pentru stabilirea provenienței banilor continuă în cadrul Poliției Criminale de Stat din Renania de Nord-Westfalia și a Biroului de Investigații Vamale din Essen.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Proiectul care prevede introducerea salariului minim european, pus în dezbatere publică / Guvernul anunță o finanțare de 200 de milioane de euro pentru ME și sprijin pentru profesorii din zone defavorizate | AUDIO


Ultimele stiri
Obiceiuri de Crăciun, în Moldova. Îmblânzirea anului ce vine și a „Urșilor de la Comănești”. Alungarea duhurilor rele…

Obiceiuri de Crăciun, în Crișana. Prin ce se deosebește Turca din Bihor față de cea din alte zone…

Obiceiuri de Crăciun, în Oltenia. Ce presupun Viflaimul din Dolj, Vasilca și scormonitul în foc | AUDIO

24 decembrie, Ajunul Crăciunului. Colindatul și alte obiceiuri la români

Constanța: Protest al angajaților CT Bus și al altor constănțeni în fața primăriei, în ziua aprobării unor taxe…

Sibiu: Incident la un hotel din municipiu. Tavanul de deasupra unei piscine s-a prăbușit peste persoanele aflate în…

Ce tradiții mai respectă de Crăciun unii bucureșteni și ce e cel mai important pentru ei în această…

Programa la Limba și literatura română pentru clasa a IX-a a fost revizuită și prezentată la Ministerul Educației.…

Vrancea: Accident rutier pe A7, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe tronsonul Focșani-Adjud.…

Radu Miruță și Irineu Darău au depus jurămintele de învestitură în funcțiile de ministru al Apărării, respectiv ministru…