Pandurii a pierdut cu 0-4 in fata Viitorului in Liga 1

Joi s-au jucat ultimele doua meciuri din etapa a 22-a a Ligii Intai. In primul dintre ele, FC Viitorul a zdrobit-o pe Pandurii Targu-Jiu: 4-0. Echipa lui Gica Hagi a deschis scorul inca din minutul al-lea 3 dintr-un penalty transformat de Mitrea, apoi au mai inscris dupa pauza Ţâru din pasa lui Banel Nicolita si Romario Benzar de doua ori. Cu acest gol, Bogdan Mitrea a ajuns la 11 reusite in acest sezon – cu una mai putin decat Claudiu Keseru, care a plecat de la Steaua, si isi mareste astfel sansele de a deveni primul fundas golgeter al Romaniei. La partida de la Chiahna a asistat si selectionerul Anghel Iordanescu, venit sa vada cinci jucatori – Dan Nistor, Mihai Pintilii, Mihai Roman si Paul Anton de la Padurii, plus Cristi Manea, fundasul de 17 ani din lotul lui Gica Hagi. Viitorul ramane pe locul al 9-lea, iar Pandurii pe al 11-lea – la 5 puncte de zona retrogradarii. Ultima confruntare a rundei a pus fata in fata alte doua grupari amenintate de caderea in liga a doua: Gaz Metan si CFR Cluj. Partida de la Medias s-a terminat la egalitate, 0-0, iar gazdele au ratat un penalty prin Tahar, dupa un fault in careu al portarului Minca. Gaz Metan ramane pe pozitia a 13-a, iar CFR este ca si retrogradata, de pe ultimul loc. Amintim, clujenii au fost depunctati cu 24 de puncte, pentru neplata unor datorii catre fost jucatori si angajati.