Gala Oscar 2018: “The Shape of Water”, cel mai bun film. Guillermo del Toro, cel mai bun regizor

Cea de-a 90-a ediție a Premiilor Academiei Americane de Film, cele mai importante distincţii ale cinematografiei, s-a desfăşurat la Teatrul Dolby din Los Angeles, o ediţie marcată de discursuri antihărţuire şi antidiscriminare.

“The Shape of Water” a obținut Oscarul pentru cel mai bun film. Mexicanul Guillermo del Toro  a câștigat, totodată, trofeul pentru regie.  Acţiunea lungmetrajului se petrece într-o bază secretă din America anilor ’60, unde o femeie de serviciu singură ajunge să aibă o relaţie unică cu o stranie creatură hominidă, ţinută în captivitate. “The Shape of Water” a fost recompensat şi pentru “cea mai bună coloană sonoră”, prin Alexandre Desplat.

Americanca Frances McDormand (“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) și englezul Gary Oldman (“Darkest Hour”) au cucerit trofeele pentru cei mai bun actori în roluri principale.

Sam Rockwell a fost desemnat “cel mai bun actor în rol secundar”, pentru interpretarea din “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, în regia lui Martin McDonagh. Allison Janney s-au impus în cursa rolurilor secundare feminine, grație prestației din “I, Tonya“.

Blade Runner 2049” a primit trofeele pentru “cea mai bună imagine” și “cele mai bune efecte vizuale” (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert & Richard R Hoover).

Competiția scenariilor a fost câștigată de “Get Out” (scenariu original) și “Call Me by Your Name” (scenariu adaptat).

“Icarus”, în care regizorul Bryan Fogel analizează problema dopajului în sport, a fost desemnat “cel mai bun documentar”.

“Coco”, povestea unui băiat care vrea să devină cântăreț, s-a impus la categoria “cea mai bună animație”. Melodia “Remember Me“, de pe coloana sonoră a producției, în interpretarea Kristenei Anderson-Lopez și a lui Robert Lopez, a câștigat un Oscar pentru cel mai bun cântec original.

“The Shape of Water”, marele favorit (cu 13 nominalizări), a cucerit premiul pentru “cel mai bun design de producție”.

Trofeul pentru “cele mai bune costume” i-a revenit producției “Phantom Thread”, iar cel pentru machiaj şi coafuri peliculei “Darkest Hour“.

“Dunkirk” a primit premiile pentru “cel mai bun montaj de film”, “cel mai bun sunet” și “cel mai bun mixaj de sunet”.

Producția chiliană “Una mujer fantástica” a obţinut trofeul categoriei “cel mai bun film într-o limbă străină alta decât engleză”.

Oscar 2018

Cel mai bun film:

The Shape of Water (câștigător)

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun regizor:

Guillermo del Toro, The Shape of Water (câștigător)

Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Cea mai bună actriță în rol principal:

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (câștigătoare)

Sally Hawkins, The Shape of Water
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Cel mai bun actor în rol principal:

Gary Oldman, The Darkest Hours (câștigător)

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Cel mai bun scenariu original:

Get Out, Jordan Peele (câștigător)

The Big Sick, Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
Lady Bird, Greta Gerwig
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh
The Shape of Water, Guillermo del Toro & Vanessa Taylor

Cel mai bun scenariu adaptat:

Call Me by Your Name, James Ivory

The Disaster Artist, Scott Neustadter & Michael H. Weber
Logan, Scott Frank & James Mangold and Michael Green
Molly’s Game, Aaron Sorkin
Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees

Cea mai bună imagine:

Blade Runner 2049 (câștigător)

Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

Cel mai bun actor în rol secundar:

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (câştigător)

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World

Cea mai bună actriță în rol secundar:

Allison Janney, I, Tonya (câștigătoare)

Mary J. Blige, Mudbound
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Cel mai bun documentar, categoria lungmetraj:

Icarus (câştigător)

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Last Men in Aleppo
Strong Island

Cel mai bun design de producție:

The Shape of Water, Paul Denham Austerberry (câştigător)

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk

Cea mai bună animație, categoria lungmetraj:

Coco (câştigător)

The Boss Baby
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent

Cel mai bun film străin:

A Fantastic Woman (Una mujer fantástica), Chile (câștigător)

The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

Cel mai bun scurtmetraj:

The Silent Child (câștigător)

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
Watu Wote/All of Us

Cel mai bun documentar, categoria scurtmetraj:

Heaven is a Traffic Jam on the 405 (câștigător)

Edith+Eddie
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Cea mai bună animație, categoria scurtmetraj:

Dear Basketball, Glen Keane & Kobe Bryant (câștigător)

Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Cea mai bună coloană sonoră originală:

The Shape of Water (câştigător)

Dunkirk
Phantom Thread
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards

Cel mai bun cântec original:

Remember Me”, Coco (câştigător)

Mighty River”, Mudbound
Mystery of Love”, Call Me by Your Name
Stand Up for Something”, Marshall
This Is Me”, The Greatest Showman

Cel mai bun montaj de sunet:

Dunkirk (câştigător)

Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Cel mai bun montaj de film:

Dunkirk (câştigător)

Baby Driver
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards

Cel mai bun design de costum:

Phantom Thread (câştigător)

Beauty and the Beast
Darkest Hour
The Shape of Water
Victoria and Abdul

Cel mai bun machiaj și styling:

Darkest Hour (câştigător)

Victoria & Abdul
Wonder

 

Cel mai bun mixaj de sunet:

Dunkirk (câştigător)

Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Cele mai bune efecte vizuale:

Blade Runner 2049 (câştigător)

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes





Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS