Oltchim – ETO Gyor 35-31

Dupa un inceput bun al romancelor, starurile campioanei Ungariei au dominat clar prima repriza si au condus cu 17-13 la pauza. Elevele lui Radu Voina au revenit nesperat si au facut o repriza secunda senzationala, reusind sa recupereze nu mai putin de 10 goluri in 8 minute iar cu un sfert de ora inainte de final conduceau cu 29-22. Cea mai buna marcatoare a Oltchimului a fost Curea cu 7 goluri iar Vizitiu, Bradeanu si Nechita au reusit cate 5 in timp ce Amorim a inscris de 10 ori pentru Gyor si Gorbicz de 9 ori.

Asadar Oltchim va porni cu un avantaj de 4 goluri in meciul retur din Ungaria, programat sambata de la ora 17 la Veszprem. Amintim, in cealalta semifinala, Buducnost Podgorica a castigat cu 22-20 in deplasare la detinatoarea trofeului, Larvik.