Olanda va rata aproape sigur calificarea directă la Euro 2016

Reprezentativa batavă a suferit aseară o nouă înfrângere în preliminarii, 0-1 pe teren propriu, cu revelaţia grupei, Islanda. Olandezii au jucat în 10 din minutul 33 când Martins Indi a fost eliminat iar golul a fost marcat de Sigurdsson, din penalty, în debutul reprizei secunde.
Între timp Cehia a învins cu 2-1 Kazahstan, după ce a răsturnat rezultatul în ultimul sfert de ora iar Turcia a fost egalată în minutul 91, tot acasă, de Letonia, scor 1-1. Mai sunt 3 etape , Islanda este lideră cu 18 puncte, Cehia are 16, Olanda 10 şi Turcia 9 puncte.
Bulgaria nu va prinde turneul final – a pierdut meciul decisiv jucat la Sofia cu Norvegia, 0-1. Nordicii au 13 puncte, la două lungimi în urma primelor clasate, Italia şi Croaţia.
În fine, scoasă din cursă pare a fi şi Bosnia, învinsă aseară în Belgia cu 3-1 după ce a deschis scorul. Ţara Galilor conduce grupa B, cu 17 puncte în urma victoriei cu 1-0 din Cipru, gol marcat de Bale.
Diseară, România va juca la Budapesta cu Ungaria, de la ora 21:45.