O nouă ediție a Festivalului Muzicii Maghiare va avea loc la Institutul Maghiar din București

Luni, la ora 18.00 ia startul a XIV-a ediţie a Festivalului Muzicii Maghiare, un proiect care şi-a dobândit un loc bine-meritat în viaţa muzicală a Bucureştiului, dar şi în calendarul competiţional al tinerilor muzicieni. În decursul a trei zile de concurs – 14, 15 şi 16 mai, începând cu ora 18.00 – în sala de concert a Institutului Balassi – Institutul Maghiar din Bucureşti, tineri muzicieni evoluează în faţa juriului şi a publicului un repertoriu care cuprinde şi opusuri din creaţia muzicală maghiară.

Ediţia din acest an este dedicată din nou unui geniu al istoriei culturii maghiare, compozitorul, pedagogul, etnomuzicologul, filozoful şi filologul Kodály Zoltán, a cărui metodă de predare şi învăţare a muzicii a fost inclusă, în anul aniversar 2017 Kodály, pe lista patrimoniului cultural spiritual UNESCO.

Pe timpul festivalului oferim publicului şi o expoziţie foarte bogată în imagini şi citate care prezintă viaţa şi opera lui Kodály Zoltán.

Dacă anul trecut marimba a fost „inedită” prin ea însăşi, dar şi prin faptul că Irina Rădulescu a transcris pentru instrumentul ei preferat, cele Şase dansuri româneşti de Bartók Béla, la ediţia actuală noutatea ca instrument va fi harpa, la care vor răsuna aceleaşi Şase dansuri româneşti de Bartók Béla în transcripţia maestrului Ion-Ivan Roncea.

Un alt lucru inedit este faptul că duoul format din flautista Carla-Maria Stoleru şi percuţionista Irina Rădulescu vor interpreta o piesă în primă audiţie absolută, compusă special pentru ele şi pentru acest festival de către Zarándy Ákos, un tânăr compozitor din Ungaria.

Programul complet pentru a XIV-a ediţie a Festivalului Muzicii Maghiare

luni, 14 mai, ora 18.00

Cornelius Zirbo / Fabiola Ioniţă – violoncel / pian

Kodály Zoltán: Sonatină pentru violoncel şi pian

Johannes Brahms: Sonata pentru violoncel şi pian nr. 1 în mi minor, op. 38

Uţă Karina Ana-Maria – pian

Bartók Béla:  Suita op. 14

Frederic Chopin: Studiu op. 10 nr. 8

Liszt Ferenc: Balada nr. 2

Ştefănoiu Florin Alexandru – chitară

Miguel Llobet: Variaţiuni pe o temă de Sor op. 15

Johann Kaspar Mertz: Fantezie ungară

Carlo Domeniconi: Suita Koyunbaba, partea a IV-a, Presto

Andrieş Evelina Daiana – harpă

Bartók Béla: Şase dansuri româneşti – în transcripţia prof. Ion-Ivan Roncea

Bedrik Smetana: Vltava

Constantin Muşat – vioară

Eugène Ysaÿe: Sonata nr. 5 pentru vioară solo op. 27, Partea a II-a, „L’aurore”

Bartók Béla: Sonata pentru vioară solo, Sz. 117, P. I, Tempo di Ciaccona

Eugène Ysaÿe: Sonata nr. 6 pentru vioară solo op. 27

Gabriel Gîţan – pian

Liszt Ferenc: Sonata în si minor, S. 178

 

marţi, 15 mai, ora 18.00

Cătălin Răducanu – pian

George Enescu: Sonata nr. 1 în fa diez minor, partea a III-a

Liszt Ferenc: Studiu transcendental nr. 8 în do minor “Wilde Jagd”

                    Rapsodia nr. 13 în la minor

Kodály Zoltán: Intermezzo din opera Háry János

Alin Costea / Anca Săftulescu – voce / pian

Georg Friedrich Haendel: Sorge infausta una procella – Zoroastro

Liszt Ferenc: Drei Zigeuner

I vidi in terra

Giuseppe Verdi: Don Carlo – Son io, mio Carlo… – Rodrigo

Iulia Magdalena Toma – pian

Liszt Ferenc: Rapsodia ungară nr. 12

Ludwig van Beethoven: Sonata op. 2 nr. 2, p. a IV-a

Alexander Scriabin: Studiu op. 45 nr. 5

Borzási Dávid – flaut

Serghei Prokofiev: Sonata pentru flaut şi pian în Re major, P. I

Anton Stamitz: Rondo capriccioso pentru flaut solo

Nógrádi Péter: Fuvallat

la pian: Iulia Săndulescu

Tibault Joubert Solorzano – violoncel

Robert Schumann: Allegro şi Adagio op. 70

Kodály Zoltán: Suita pentru violoncel solo op. 9, P. a III-a

la pian: Adina Cocargeanu

Veress Viktória – vioară

Johann Sebastian Bach: Adagio din Solo sonata în sol minor, Partea I

Pablo Sarasate: Melodie românească

Bartók Béla: Rapsodia I, Partea I

Edward Elgar: Sonata pentru vioară în mi minor, Partea I

La pian: Andra Demidov

Cristina Gârbea / Gabriel Gîţan – duo pianistic la patru mâini

Emmanuel Chabrier: Souvenirs de Munich

Antonin Dvorak: Dansuri slave op. 46 (nr. 2, Dumka)

Dohnányi Ernő: Vals op. 3

Gabriel Foure / Andre Messager: Souvenirs de Bayreuth

 

miercuri, 16 mai, ora 18.00

Diószegi Benjámin – pian

Liszt Ferenc: Sonata în si minor, S 178

Gheorghişor Adriana / Ioana Ionescu – voce / pian

Mihail Jora: Note de primăvară (pe versuri de George Bacovia)

Tiberiu Brediceanu: Mult mă-ntreabă inima (din La seceriş)

Antonin Dvorak: Als die alte mutter op. 55 nr. 4

Serghei Rachmaninov: Ne poj, krasavica

Bartók Béla: Cântecele IV şi V din ciclul 8 cântece populare maghiare

Lipceanu Ana – flaut

Doppler Ferenc: Fantezia maghiară

Otar Taktakishvili: Sonata pentru flaut şi pian, P a III-a

Constantin Muşat / Cătălin Răducanu 

Bartók Béla: Sonata pentru vioară şi pian nr. 1

Teodora Buia / Sonia Vulturar – duo vioară

Serghei Prokofiev: Sonata pentru două viori

Rózsa Miklós: Sonata pentru două viori

Carla-Maria Stoleru / Irina Rădulescu – flaut / marimbă

Zarándy Ákos: Fragmenta csikiensia

Emmanuel Sejourne: Abalone

Nathan Dauthrey: Azul

Joi, 17 mai, ora 19.00 – Aula Palatului Cantacuzino (Calea Victoriei nr. 141)

Recital cameral Kurgyis András (violă) şi Várallyay Kinga (pian)

În program:

Johann Sebastian Bach: Sonata pentru viola da gamba în Sol major, BWV1027

Kodály Zoltán: Adagio

Robert Schumann: Märchenbilder op. 113

Johannes Brahms: Sonata în Mi bemol major op. 120 no.2

Decernarea premiilor şi gala laureaţilor