Confidenţialitate


Ministrul Agriculturii, după întâlnirea cu producătorii de ulei și marii retaileri: „Nu ne aflăm în risc de criză alimentară”


Ministrul Agriculturii, după întâlnirea cu producătorii de ulei și marii retaileri: „Nu ne aflăm în risc de criză alimentară”

„Producem suficent de multă hrană pentru necesarul de consum”, spune ministrul agriculturii după o întâlnire cu producătorii de ulei și marii retaileri. Întâlnirea a venit după ce zilele trecute s-au creat cozi la ulei, în magazine, iar în mediul online au apărut informații că nu ar mai exista stocuri și că prețurile ar putea crește.

Adrian Chesnoiu a precizat că țara noastră produce suficentă floarea soarelui și că nu există riscuri că stocurile să se epuizeze.

„România, în momentul de față, nu se află într-un astfel de risc, de a apărea o criză alimentară. Producem suficent de multă hrană pentru necesarul de consum al populației”, a punctat ministrul.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

A dat asigurări că nu există probeme cu stocurile din magazine și directorul executiv al asociației marilor rețele comerciale. George Bădescu:

„Confirm încă o dată că magazinele funcționează normal. Nu există probleme speciale sau deosebite. A fost o cerere crescută pentru ulei, mai ales ieri. Nu există un pericol legat de inexistența stocurilor”, a spus acesta.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Pe de altă parte, ministrul precizează că prețurile pot fluctua în contextul războiului din Ucraina și că, oricum, începuseră să crească la materie primă și înainte de invazie pentru că unele state preconizau secetă. Adrian Chesnoiu spune că anumite discuții despre prețuri, cele fără date, pot alimenta bulele speculative.

Magazinele pot decide, punctual, să limiteze cantitățile comercializare pentru anumite produse, pentru a evita specula, mai transmit și reprezentanții marilor lanțurilor de magazine.


Ultimele stiri
Timiș: 11 vârstnici au fost diagnosticați cu râie, după ce au fost mutați din centrul de la Lenauheim…

Proteste față de neregulile grave din justiție au avut loc aseară în București și Cluj. Oamenii au transmis…

Judecătoarea Raluca Moroșanu a fost exclusă din completul de judecată al unui dosar DIICOT, după ce a vorbit…

Sindicatele reclamă că majorarea salariului minim anunțată pentru 2026 „este o aroganță a Guvernului”. Liviu Apostoiu: 10% inflație,…

Cristian Pîrvulescu, despre decizia Coaliției de a crește salariul minim în 2026: „Se vede că șantajul simplu cu…

Salariul minim brut ar urma să crească la 4.325 de lei brut de la 1 iulie 2026 |…

Proiectul „My voice, my choice”, care le va permite femeilor din UE să facă avort gratuit într-un alt…

Piața Victoriei. Cine mai controlează, de fapt, puterea și cât de solidă mai este democrația românească? Invitat este…

Cantităţile de deşeuri cresc cu până la 30% în perioada sărbătorilor de iarnă, arată o analiză | AUDIO

Importurile de gaze rusești vor fi eliminate din UE, până la finalul lui 2027. Noua lege urmează să…