Confidenţialitate


Un nou ajutor pentru Ucraina, în valoare de 5 miliarde de euro, aprobat de Consiliul UE | AUDIO


Un nou ajutor pentru Ucraina, în valoare de 5 miliarde de euro, aprobat de Consiliul UE | AUDIO

Consiliul Uniunii Europene a aprobat un nou ajutor pentru Ucraina. Este vorba de 5 miliarde de euro, sumă care fusese convenită săptămâna trecută. Banii vin din fondul extrabugetar constituit din contribuţiile statelor membre, denumit Facilitatea Europeană pentru Pace. Ajutorul pentru Ucraina este însoțit de noi sancțiuni împotriva Rusiei.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Cu acest fond, vom continua să sprijinim Ucraina să se apere în faţa războiului de agresiune al Rusiei cu orice este nevoie şi atât timp cât va trebui”, a afirmat şeful diplomaţiei europene, Josep Borrell.

Potrivit unui comunicat al Consiliului, Uniunea Europeană va folosi aceste noi contribuţii de 5 miliarde de euro pentru a cumpăra echipamente militare atât letale, cât şi neletale, precum şi pentru instruirea militarilor ucraineni.

După suplimentarea cu aceste 5 miliarde de euro, contribuţiile statelor UE la Facilitatea Europeană pentru Pace ajung la circa 17 miliarde de euro pentru perioada 2021-2027.

Totodată, Consiliul UE a aprobat noi sancţiuni împotriva Rusiei, sancțiuni care vizează sistemul judiciar rusesc. Potrivit oficialilor europenei, acestea vin ca răspuns după moartea în detenţie a activistului rus de opoziţie Aleksei Navalnîi.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Luminița Odobescu, MAE: Nu e nevoie să comentez rezultatele alegerilor prezidențiale din Rusia. Știm cu toții că nu au fost nici corecte, nici democratice | VIDEO


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…