Noaptea Oscarurilor: Lungmetrajul “The Shape of Water”, marele favorit

Gala premiilor Oscar 2018 se desfăşoară, duminică noapte, Teatrul Dolby din Los Angeles.

Cea de-a 90-a ediție a Premiilor Academiei Americane de Film va fi prezentată de Jimmy Kimmel.

Filmul regizat de Guillermo del Toro, “The Shape of Water”, este favorit, cu 13 nominalizări. Pelicula este urmată de “Dunkirk”, dramă despre Al Doilea Război Mondial regizată de Christopher Nolan, cu 8 nominalizări, şi de “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, al lui Martin McDonagh, cu 7 nominalizări.

În ”The Shape of Water”, scris de Guillermo del Toro şi Vanessa Taylor, o femeie mută care face curăţenie într-un laborator militar în timpul Războiului Rece se implică într-o relaţie sentimentală cu o fiinţă amfibiană şi pune la punct o misiune pentru a o elibera şi a o salva de la moarte.

Nominalizările la Oscar 2018

Cel mai bun film:

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun actor în rol principal:

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, The Darkest Hours
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Cel mai bun actor în rol secundar:

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards

Cea mai bună actriță în rol principal:

Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Cea mai bună actriță în rol secundar:

Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Cel mai bun regizor:

Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water

Cea mai bună animație, categoria lungmetraj:

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Cea mai bună animație, categoria scurtmetraj:

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Cel mai bun scurtmetraj:

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

Cel mai bun documentar, categoria lungmetraj:

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

Cel mai bun documentar, categoria scurtmetraj:

Edith+Eddie
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Cel mai bun film străin:

A Fantastic Woman
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

Cel mai bun scenariu adaptat:

Call Me by Your Name, James Ivory
The Disaster Artist, Scott Neustadter & Michael H. Weber
Logan, Scott Frank & James Mangold and Michael Green
Molly’s Game, Aaron Sorkin
Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees

Cel mai bun scenariu original:

The Big Sick, Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
Get Out, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh
The Shape of Water, Guillermo del Toro & Vanessa Taylor

Cea mai bună coloană sonoră originală:

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards

Cea mai bună melodie:

Mighty River”, Mudbound
Mystery of Love”, Call Me by Your Name
Remember Me”, Coco
Stand Up for Something”, Marshall
This Is Me”, The Greatest Showman

Cea mai bună cinematografie:

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

Cea mai bună editare de film:

Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards

Cel mai bun design de costum:

Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria and Abdul

Cel mai bun machiaj și styling:

Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

Cel mai bun design de producție:

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Cea mai bună editare de sunet:

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Cel mai bun mixaj de sunet:

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Cele mai bune efecte vizuale:

Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes





Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS