Confidenţialitate


Nicu Covaci a murit la vârsta de 77 de ani | AUDIO


Nicu Covaci a murit la vârsta de 77 de ani | AUDIO

Nicu Covaci s-a născut la Timișoara. Mama sa – croitoreasă, din Basarabia. Tatăl – deținut politic la primul Canal Dunăre-Marea Neagră timp de aproximativ 10 ani. A luat, încă de mic, lecții de pian, acordeon, limbă franceză, germană și engleză. Mai târziu, și lecții de chitară.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Nicu Covaci a fost și un iubitor al motocicletelor și al sportului. Nicu Covaci a părăsit România în 26 octombrie 1976, stabilindu-se mai întâi în Olanda, apoi în Germania și în final în Spania.

De altfel, toți membrii legendarei trupe au fugit din România, în comunism, ascunși în boxe. Nicu Covaci i-a mituit pe vameși cu vin, cârnați și pâine.

Recent, a apărut și un documentar care spune povestea trupei, înființată în 1962, dar explică și spiritul și mesajul fenomenului cultural Phoenix.

Liderul trupei Phoenix – trupă care a scris istorie în muzica românească, piesele sale fiind fredonate de mai multe generații – a avut de-a lungul timpului mai multe divergențe cu foștii colegi de trupă, câștigând în instanță chiar și un proces în privința drepturilor de autor.

Astfel, piese precum “Mugur de fluier”, „Hei, tramvai” sau „Fata verde” nu vor mai putea fi cântate de acum încolo fără acordul lui Nicu Covaci.

În acest an, Nicu Covaci, 76 de ani, a suferit o operație pe creier, iar evoluția postoperatorie nu a fost deloc bună.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea


Ultimele stiri
Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…

Portretul lui Moș Nicolae: Cum îl descriu copiii și cum și-l amintesc adulții. Copil: „Cred că este invizibil”…

Nicușor Dan a trimis Parlamentului, pentru reexaminare, legea privind combaterea extremismului | AUDIO

STUDIU: Peste jumătate dintre europeni se tem că Rusia le-ar putea ataca țara, în timp ce doar 19%…