Miami Open: Simona Halep s-a calificat în turul al treilea

Ea a trecut de rusoaica în vârstă de numai 18 ani Darya Kasatkina, numărul 36 WTA, scor 6-3, 7-5. Simonei i-a fost din nou  greu să închidă meciul. În setul al doilea adversara ei a revenit de la 2-5 și a reușit să egaleze dar apoi românca a câștigat fără probleme ultimele două game-uri după o discuție cu antrenorul Darren Cahill.
Semifinalistă  anul trecut la Miami, Halep o va întâlni în continuare pe Julia Goerges din Germania, care a eliminat-o pe Samantha Stosur.
Deținătoarea trofeului, lidera mondială, Serena Williams a avut un meci greu cu compatrioată ei Christina Mc Hale pe care a învins-o cu 6-3, 5-7, 6-2 după mai bine de două ore de joc. Williams și Halep ar putea fi adversare în semifinale după ce s-au confruntat și în sferturile turneului precedent, la Indian Wells, când s-a impus americanca.