Mesajul Simonei Halep după ce s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon: „Înseamnă enorm după accidentări. Sunt încrezătoare” | AUDIO

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon după o victorie entuziasmantă cu Paula Badosa, numărul 4 mondial, scor 6-1, 6-2 în mai puțin de o oră de joc.

Ea a servit din nou foarte bine și nu i-a dat nicio șansă adversarei. A fost primul meci pe Arena Centrala de la All England Club după finala câștigată în 2019.

Ediția din 2020 a fost anulată, iar anul trecut Simona Halep nu a participat la Wimbledon din cauza unei accidentări.

După meci, la conferința de presă, Simona Halep a spus ca i-a fost foarte greu sa revină fiindcă odată cu problemele medicale își pierduse și încrederea, dar acum, dupa câteva luni de muncă grea, simte că este la un nivel foarte bun.

Simona Halep: „Sunt încrezătoare și e o plăcere să fiu pe teren”

„Înseamnă enorm pentru mine că m-am calificat în sferturile de finală, după ce m-am luptat atât cu accidentările și încrederea în mine, dar muncesc din greu în fiecare zi și simt că dacă fac asta voi fi mai bine”, a spus Simona Halep.

„De fapt, sunt chiar încântată de cum joc, sunt încrezătoare și e o plăcere să fiu pe teren. Cred că acest lucru mă ajută să joc cel mai bun tenis. Și toate merg împreună: mă simt puternică din punct de vedere fizic, mă simt bine din punct de vedere mental, simt că am putere pe teren”, a adăugat Halep.

Pentru Simona Halep urmează întalnirea cu americanca de 20 de ani, Amanda Anisimova, care ieri a trecut de franțuzoaica Harmony Tan, tot în două seturi.

Simona a învins-o recent pe iarbă, la Bad Homburg, iar la general o conduce cu 2-1. Dacă va câștiga și mâine, Halep va juca în semifinale cu câștigătoarea dintre Elena Rybakina și Ajla Tomljanovic.

Sursa foto: Shutterstock

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.