Manchester United și Ajax vor juca finala Europa League

Ajax Amsterdam și Manchester United s-au calificat în finala Europa League. Olandezii au ajuns în ultimul act deși au fost învinși cu 3-1 de Olympique Lyon în manșa secundă a semifinalelor, după ce în tur a câștigat cu 4-1 acasă.

Manchester United a remizat, 1-1 cu Celta Vigo, pe care o învinsese cu 1-0 în prima manșă, iar meciul de joi seară a fost arbitrat de Ovidiu Hațegan.

Pentru englezi a marcat Fellaini în minutul 17 și Roncaglia a punctat în minutul 85 pentru spanioli. În minutul 88, de la Manchester United a fost eliminat Bailly, iar de la Celta Vigo a primit cartonaș roșu Roncaglia.

În partida de la Lyon, francezii s-au impus cu 3-1, revenind de la 0-1. Au marcat Lacazette în minutul 45 din penalty și în minutul 46 plus Ghezzal în minutul 81, iar Dolberg deschisese scorul în minutul 27 pentru Ajax. În minutul 84, de la olandezi a fost eliminat Viergever.

Finala Europa League va avea loc în 24 mai, la Stockholm.