Manchester City – Bayern Munchen 1-3

Detinatoarea trofeului a deschis scorul prin Ribery in minutul 7. Nu s-a mai inscris pana la pauza , dar la jumatatea reprizei secunde era 3-0 pentru Bayern, marcatori Muller si Robben. Negredo a reusit golul de onoare al englezilor.

In celalalt meci din grupa CSKA Mosova a trecut cu 3-2 de Viktoria Plzen si are 3 puncte la fel ca Manchester City.

In grupa A, Sahtior Donetsk a remizat 1-1 cu Manchester United. Echipa lui Mircea Lucescu a fost condusa din minutul 18, cand Wellbeck a marcat pentru oaspeti iar Taison a egalat cu un sfert de ora inainte de final. Bayer Leverkussen a invins-o intre timp pe Real Sociedad, 2-1, golul victoriei venind in al doilea minut al prelungirilor. United si Sahtior au cate 4 puncte iar Leverkussen 3.

Galatasaray Istanbul si-a reventi dupa umilinta cu Real Madrid – a scos un punct in deplasare la Juventus Torino. Sub comanda noului antrernor, Roberto Mancini, Drogba a deschis scorul pentru turci in minutul 36. Vidal a egalat din penalty in minutul 78 si dupa alte 10 minute, Quagliarella le-a trecut pe gazde in avantaj. Doar pentru un minut insa, fiindca Umut Bulut a egalat in faza urmatoare.

In celalalt meci din grupa B, Real Madrid s-a distrat cu FC Coppenhaga, 4-0, cate o dubla pentru Cristiano Ronaldo si Di Maria. Spaniolii au maximum de puncte, in schimb Juventus are doar doua iar Galata si Coppenhaga cate un punct.

In fine, in grupa C, Paris Saint Germain a invins-o cu 3-0 pe Benfica Lisabona, toate golurile marcate in prima repriza – doua de Ibrahimovici unul Marquinhos, in timp ce , Olympiakos Pireu s-a impus cu acelasi scor in deplasare la Anderlecht Bruxelles, hattrick Mitroglou. De mentionat ca belgienii au ratat un penalty la scorul de 0-1 si raman fara punct, in tmp ce grecii si portughezii au cate 3 iar PSG 6.

Urmatoarea runda a Ligii Campionilor va avea loc peste 3 saptamani.