Confidenţialitate


Volodimir Zelenski, după trilaterala de la Chișinău: Ucraina este pregătită să contribuie la dezvoltarea capacităților de apărare a României și Republicii Moldova. Mesajul președintelui Dan | VIDEO


Volodimir Zelenski, după trilaterala de la Chișinău: Ucraina este pregătită să contribuie la dezvoltarea capacităților de apărare a României și Republicii Moldova. Mesajul președintelui Dan | VIDEO

Sursa foto: Captură video/ Facebook/ Președinția Republicii Moldova

Președinții României, Republicii Moldova și Ucrainei au susținut, joi, la Chișinău, declarații comune la finalul reuniunii trilaterale organizate cu ocazia împlinirii a 35 de ani de independență a Republicii Moldova. Cei trei lideri au subliniat importanța cooperării dintre cele trei state pentru securitatea regiunii. Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, care  și-a început discursul cu o incursiune în istorie, a vorbit despre relațiile strânse pe care Republica Moldova le are cu România și Ucraina.

Președinta Maia Sandu a marcat cei 35 de ani de independență a Republicii Moldova printr-un discurs axat pe desprinderea de Rusia și pe importanța aliaților.

„În acești 35 de ani, am învățat ce înseamnă cu adevărat independența. Un singur lucru îți este dat de la început: vecinii. Iar Republica Moldova a avut noroc”, a afirmat Maia Sandu.

Președinta Maia Sandu: „Independența este mai puternică atunci când se sprijină pe legături solide”

Adresându-se președintelui Volodimir Zelenski, Maia Sandu a subliniat că rezistența Ucrainei în fața atacurilor Rusiei le permite cetățenilor moldoveni să se simtă mai în siguranță.

„Ucrainenii țin agresorul rus departe de casa noastră. De aceea, luni, l-am decorat pe președintele Volodimir Zelenski. Independența este mai puternică atunci când se sprijină pe legături solide și pe parteneri de nădejde. Domnilor președinți, cerul de deasupra noastră ne arată cel mai limpede cât de importantă este colaborarea noastră. Astăzi sărbătorim ce am reușit”, a declarat președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.

Președinta Maia Sandu: „România a fost alături de noi la fiecare cumpănă, a făcut-o firesc, ca un frate sau o soră”

Președinta Republicii Moldova și-a exprimat, de asemenea, aprecierea față de România, în special pentru sprijinul acordat în perioadele de criză energetică.

România sprijină Republica Moldova prin exporturi de energie electrică, iar cele două țări și-au consolidat cooperarea energetică prin interconectarea sistemelor de electricitate și dezvoltarea infrastructurii de înaltă tensiune.

„România a fost lângă noi, la fiecare cumpănă, în anii grei de la început, în crizele energetice, în momentele în care alții ne priveau de la distanță. A făcut-o firesc, așa cum face un frate sau o soră. România ne-a purtat cauza în Europa atunci când vocea noastră era încă slabă. Iar când a intrat în Uniunea Europeană în 2007, moldovenii au văzut cu ochii lor că drumul acesta este realizabil”, a spus ea.

Mesajul ei a insistat pe ideea că suveranitatea nu poate fi apărată în izolare: „Independența este mai puternică atunci când se sprijină pe legături solide și pe parteneri de nădejde.”

Volodimir Zelenski: „Doar astăzi, 11 alerte de drone și rachete în Ucraina”

Volodimir Zelenski le-a mulțumit cetățenilor din România și Republica Moldova pentru sprijinul acordat Ucrainei și a pledat pentru consolidarea securității comune. Totodată, Zelenski a mai evidențiat că este „foarte important ca toți să fim împreună, exact așa cum suntem astăzi: Ucraina, Republica Moldova și România”.

„Eu voi vorbi în limba ucraineană, deoarece nu cunosc limba română. Este foarte important să fim întotdeauna împreună, așa cum suntem astăzi. În urmă cu câteva zile, Maia a venit la noi să sărbătorim independența Ucrainei. Astăzi am venit și noi să sprijinim independența Republicii Moldova. Atunci când ești un vecin al Rusiei, trebuie să poți colabora cât mai strâns cu toți vecinii tăi. Din păcate, toți oamenii noștri s-au ciocnit de aceste atentate la independența Ucrainei. Sunt foarte recunoscător tuturor cetățenilor Moldovei, României pentru faptul că ne-au sprijinit permanent. V-ați convins de toate amenințările aduse de Rusia în Ucraina. Noi am înregistrat 11 alerte în ultimele 24 de ore. Trebuie să ne ajutăm unii pe ceilalți, astfel încât orice amenințare să fie întâmpinată adecvat. E foarte important ca absolut tot ce poate contribui la reziliența statelor noastre să fie pus în acțiune. Avem deja acorduri semnate între guvernele și țările noastre”, a spus președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.

Volodimir Zelenski:Ucraina este pregătită să contribuie la dezvoltarea capacităților de apărare ale vecinilor noștri, România și Republica Moldova”

Ucraina este pregătită să contribuie la dezvoltarea capacităților de apărare ale României și Republicii Moldova, a declarat președintele ucrainean Volodimir Zelenski.

„Ucraina este pregătită să contribuie la dezvoltarea capacităților de apărare ale vecinilor noștri, România și Republica Moldova. Ne dorim să continuăm să întreprindem pași comuni pentru a obține rezultate și mai bune în această direcție”, a spus Zelenski.

Nicușor Dan: „România și Republica Moldova au o istorie comună, limbă comună, tradiții comune”

„Această întâlnire este dovada faptului că avem, fiecare dintre noi, maturitatea să înţelegem responsabilitatea pe care o avem pentru securitatea şi stabilitatea acestei regiuni şi astfel să proiectăm securitate şi stabilitate în Europa”, a spus Nicuşor Dan.

Președintele României a vorbit despre relația instituțională „puternică” dintre România și Republica Moldova și i-a felicitat atât pe moldoveni, cât și pe ucraineni cu ocazia zilelor independenței celor două state.

„România și Republica Moldova au o istorie comună, limbă comună, tradiții comune. De aceea, relația noastră este atât de specială. De aceea, relația noastră este extrem, extrem de funcțională. […] Încep prin a condamna, o dată şi încă o dată, agresiunea Federaţiei Ruse împotriva Ucrainei şi a asigura Ucraina de suportul continuu al Românei în această luptă nedreaptă”, a afirmat Nicusor Dan.

Nicușor Dan: „Am discutat de proiecte de infrastructură şi de proiecte energetice comune”

„Pe plan trilateral, sunt bucuros că ţările noastre colaborează şi această întâlnire este dovada faptului că avem, fiecare dintre noi, maturitatea să înţelegem responsabilitatea pe care o avem pentru securitatea şi stabilitatea acestei regiuni şi astfel să proiectăm securitate şi stabilitate în Europa. Am discutat de proiecte de infrastructură şi de proiecte energetice comune, de interconexiuni. […] Am discutat de ameninţările, bineînţeles că există o diferenţă de scală, dar am discutat despre ameninţările la care ţările noastre, România şi Republica Moldova, sunt supuse şi am discutat de parcursul european al celor două ţări, pe care România îl susţine”, a afirmat Nicuşor Dan.

 


Ultimele stiri
Bolojan, despre Autostrada Moldovei: 47 de km de autostradă vor fi deschiși circulației luni, între Adjud și Bacău

Un tribunal al ONU deschide o anchetă asupra circumstanţelor morţii lui Ratko Mladic

Procedura pentru aprovizionarea cu medicamente va fi simplificată. Măsura vine după ce pacienții oncologici au reclamat lipsa unor…

Tulcea: Un nou mesaj RO-Alert. Populația, avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian

UEFA pregătește o plângere împotriva lui Gianni Infantino pentru „administrare neloială”

Elveţia vrea să îşi doteze armata cu un batalion de drone începând din 2028

Arad: Un bărbat este căutat de polițiști după ce ar fi înșelat mai multe persoane cu anunțuri false…

Cel puțin 350 de oameni au murit în urma viiturii devastatoare din Nepal, iar peste 1.000 sunt dați…

Ilie Bolojan: Peste 2.000 de investiții finanțate prin PNRR au fost recepționate în luna august. Ce se întâmplă…

FRF a votat să nu-l susțină pe Gianni Infantino pentru un nou mandat la șefia FIFA. Burleanu: „Conduce…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează