Lucian Bute, din nou campion

Lucian Bute l-a învins pe rusul Denis Gracev după 12 runde. Meciul a avut loc la Centre Bell din Montreal. Este primul meci disputat de român după înfrângerea în fața britanicului Carl Froch, în luna mai.

Lucian Bute a intrat în ring acompaniat de piesa trupei U2 ‘Where the streets have no name’, fiind aclamat de cei aproximativ 13.000 de spectatori aflaţi în arenă. Rusul a intrat în arenă pe muzica trupei Pink Floyd.

Potrivit deciziei celor 3 arbitri, Bute s-a impus cu 115-113, 118-110 şi 116-112.

În urma acestei victorii, Lucian Bute a devenit deţinător al centurii NABF la categoria semigrea.

Gracev era neinvins până acum la profesionism dupa 12 meciuri. Rusul mai practică şi kickboxing, unde a strâns 17 victorii şi două înfrângeri.

Lucian Bute a suferit prima înfrângere la profesionişti pe 26 mai, în fața britanicului Carl Froch, prin KO în repriza a cincea, el pierzând centura IBF.

Tot în cadrul galei de la Montreal, Bogdan Dinu l-a învins pe Éric Martel-Bahoéli, din Canada, prin KO în repriza a patra, la categoria grea.