Lionel Messi, decisiv pentru calificarea Barcelonei in semifinalele Ligii Campionilor

Francezii conduceau cu 1-0 pe Camp Nou prin golul marcat in debutul reprizei secunde de Javier Pastore. Messi a contribuit la golul egalizator inscris de Pedro dupa o combinatie cu David Villa.

Barca nu a reusit sa cadreze decat alte doua suturi pe spatiul portii adverse, contraperformanta rarisima pentru catalani, daca nu chiar o premiera, in timp ce PSG a fost superioara la acest capitol. ”cu mai multa precizie la finalizare ne puteam califica” e de parere antrenorul Carlo Ancelotti, mandru totusi ca elevii sai au atacat pe arena Barcelonei cum putine echipe au mai facut-o in ultimii ani. Si tehnicianul italian considera ca intrarea lui Messi le-a dat aripi gazdelor. Secundul spaniol Jordi Roura subliniaza ca echipa lui a avut probleme in defensiva din cauza numeroaselor absente si se bucura ca a fost de ajuns ca Messi sa fie introdus pentru ca meciul sa se schimbe.

FC Barcelona este prima echipa din istoria Ligii Campionilor care se califica de 6 ori consecutiv in semifinale.

Bayern Munchen megre in penultimul act dupa 2-0 aseara la Torino cu Juventus, scor general 4-0. Totusi scorul este exagerat fiindca italienii au ratat cateva ocazii mari si au dominat prima repriza. Antrenorul bavarezilor, Juup Heynckes declara ca in primele 20 de minute jucatorii sai nu au fost sufiecient de concentrati dar in repriza secunda au preluat controlul iar Mandzukici si Pizzaro au marcat. ”acum vom vedea daca suntem la nivelul Realului si Barcelonei” a mai spus antrenorul german care se va retrage din activitate la finalul acestui sezon.

Tragerea la sorti a semifinalelor Ligii Campionilor, care o va include si pe Borussia Dortmund, va avea loc maine la Nyon.