Liga Națiunilor: Germania – Franța 0-0

A început competiția ce ia locul meciurilor amicale de fotbal inter-țări.
Întâlnirea de gală a fost cea dintre ultimele două campioane mondiale, Germania și Franța, încheiată fără gol marcat. Nemții au dominat și au avut mai multe ocazii pe Allianz Arena din Munchen, unde Les Bleus au aliniat aceeași echipă ca în finala cu Croația de la Moscova, cu excepția portarului Lloris, accidentat – înlocuit de Areola.
A fost singurul meci jucat aseară în Liga A, din care fac parte cele mai puterince 12 echipe ale Europei.
În Liga B, Țara Galilor a făcut scor cu Irlanda, 4-1, în timp ce Ucraina a învins cu 2-1 în Cehia după ce gazdele au deschis scorul încă din minutul 4, Konoplianka a egalat în finalul primei reprize iar Zincenko a marcat golul victoriei în prelungiri.
În al 3-lea eșalon valoric, în care se află și România, Norvegia a învins cu 2-0 Cipru iar Bulgaria s-a impus cu 2-1 în Slovenia, avându-l în poartă pe Iliev de la Astra Giurgiu.
Echipa națională va juca diserara de la 21:45 la Ploiești, fără spectatori, cu Muntenegru iar luni la Belgrad, cu Serbia.