Confidenţialitate


Liga Campionilor: City, PSG, Sporting, Real şi Inter, în optimi


Liga Campionilor: City, PSG, Sporting, Real şi Inter, în optimi

Real Madrid şi Sporting Lisabona s-au calificat, miercuri, în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după victorii obţinute în etapa a cincea a grupelor, notează Agerpres.

Real a câştigat cu 3-0 la Tiraspol în faţa debutantei Sheriff, luându-şi astfel revanşa după eşecul răsunător din tur (1-2). David Alaba (din lovitură liberă), Toni Kroos şi Karim Benzema au marcat golurile echipei antrenate de Carlo Ancelotti, iar Real a ajuns în optimile de finală ale Champions League pentru al 25-lea an la rând.

Sporting Lisabona a dispus de Borussia Dortmund cu 3-1, după o evoluţie remarcabilă a lui Pedro Goncalves. Acesta a marcat două goluri pentru campioana Portugaliei şi a fost aproape de hat-trick, însă a ratat un penalty (81), însă Sporting totuşi a punctat, prin Pedro Porro, la mingea respinsă de portarul Kobel.

Manchester City a câştigat derby-ul cu Paris Saint Germain, cu 2-1, asigurându-şi primul loc în grupă. PSG a deschis scorul prin Mbappe, dar echipa lui Guardiola a întors scorul în ultima jumătate de oră, prin golurile reuşite de Sterling şi Gabriel Jesus. Ambele echipe sunt deja în optimi.

AC Milan, cu portarul Ciprian Tătăruşanu titular, a obţinut prima sa victorie din acest sezon al Ligii Campionilor, 1-0 cu Atletico, la Madrid. Unicul gol al partidei a fost semnat de debutantul Messias Junior 87, iar rossoneri rămân în cursa pentru optimi.

Liverpool îşi menţine parcursul perfect, câştigând meciul cu Porto, scor 2-0, prin golurile marcate de Thiago Alcantara şi Salah.

RB Leipzig a realizat scorul zilei, 5-0 în deplasare cu FC Bruges, Nkunku şi Forsberg reuşind duble, iar Andre Silva a completat tabela.


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…