Lazio Roma a fost eliminată din Europa League

Arsenal Londra, Olympique Marseille, Atletico Madrid și Red Bull Salzburg sunt semifinalistele Europa League.

În returul sferturilor, cea mai mare surpriză au produs-o austriecii de la Salzburg, care au învins-o cu 4-1 acasă pe Lazio Roma, în fața căreia pierduseră în Italia cu 4-2. Lazialii au deschis scorul în minutul 55 prin golgeterul Ciro Immobile, gazdele au egalat după doar un minut, iar apoi au punctat de alte 3 ori în doar 4 minute, între minutele 42 și 46, prin Haidara, Hee-Chan Hwang și Lainer.

Marseille s-a calificat fără probleme, trecând cu 5-2 de Leipzig, care o învinsese în prima manșă cu 1-0.

Arsenal a remizat, 2-2 la TSKA Moscova, în fața căreia s-a impus cu 4-1 la Londra. Rușii au sperat până în minutul 75, când aveau 2-0, dar “tunarii” au punctat apoi prin Welbeck și Ramsey, asigurându-și prezența în faza următoare.

În fine, Atletico a avut emoții în Portugalia cu Sporting, unde a pierdut cu 1-0, după ce câștigaseră acasă cu 2-0. Golul a fost marcat de Montero în minutul 28.

Tragerea la sorți a semifinalelor Europa League va avea loc vineri la prânz, înaintea celei pentru Liga Campionilor.