Confidenţialitate


Kiev: Președintele Zelenski demite doi oficiali din serviciile de securitate, pe care îi numește “trădători”


Kiev: Președintele Zelenski demite doi oficiali din serviciile de securitate, pe care îi numește “trădători”

Preşedintele ucrainean a anunţat, joi seară, demiterea a doi oficiali ai serviciilor de securitate.

Volodimir Zelenski i-a numit “trădători” pe aceștia.

Cei doi sunt Andrei Naumov, şeful serviciului intern de securitate, şi Srghei Krivoruhko, şeful serviciului de securitate din orașul Herson.

“Cei care încalcă jurământul militar de credinţă faţă de poporul ucrainean vor fi inevitabil lipsiţi de grade militare înalte”, a precizat liderul de la Kiev.

Volodimir Zelenski a calificat trupele invadatoare ruse drept forţe ale “răului”.

“Monştri care ard şi jefuiesc, care atacă şi fac crime. Himere ale infernului”, a acuzat președintele.

“Am îndurat, de multe ori mai, mult decât credea inamicul. Stăm în picioare și vom continua să luptăm!”, a precizat Volodimir Zelenski într-un nou mesaj online.

Ucraina se așteaptă la noi atacuri ale rușilor în est.

Pentagonul avertizează cu privire la un război rus ”prelungit” în regiunile separatiste Lugansk şi Doneţk, unde tensiunile armate persistă de 8 ani.

“Nu putem judeca Rusia după vorbe, ci numai după fapte”, a opinat secretarul general al Alianței Nord-Altantice. Potrivit lui Jens Stoltenberg, din datele culese din teren, “unităţile ruse nu se retrag, ci se repoziţionează”.
Oficialul NATO a reluat apelul ca Rusia să pună capăt “acestui război absurd, să îşi retragă trupele şi să se angajeze cu bunăcredinţă în negocieri de pace”.

Trupele ruse au părăsit centrala de la Cernobîl, a confirmat compania nucleară ucraineană de stat, Energoatom. Militarii au abandonat unitatea dezafectată şi s-au îndreaptat spre graniţa cu Belarus. 7 autobuze cu soldați ruși au ajuns la un spital din orașul Gomel, a scris agenția ucraineană de presă Unian. Unii dintre ei ar prezenta simptome ale sindromului iradierii acute, după ce s-au expus fără protecție radiațiilor în zona ce reprezintă încă un pericol.

În tot acest timp, medici și voluntari ai Crucii Roșii aflați în Ucraina încearcă sa ajungă în orașul martirizat Mariupol, port de la Marea Azov distrus complet de bombardamente. Criza umanitară s-a acutizat în acest oraș-fantomă. Civilii care au supraviețuit dezastrului trăiesc în condiții inumane.


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare