Juventus si Barcelona, ultimele calificate in sferturile UCL

Aseara, in mansa secunda a optimilor, campioana Italiei s-a impus cu 3-0 in deplasare la Borussia Dortmund. Invingatoare si in tur, cu 2-1, Juve a deschis scorul prin Tevez la prima actiune ofensiva, in minutul 3. Celelalte goluri au venit dupa minutul 70 si l-au avut in prim plan tot pe atacantul argentinian, care a pasat decisiv pentru Morata iar apoi a reusit dubla.

Intre timp, FC Barcelona a invins-o doar cu 1-0 pe Manchester City. Meciul a inceput de la scorul de 2-1 pentru catalani si Rakitici a marcat cu un lob dupa o pasa de la Messi in minutul 31. Portarul englez Joe Heart a aparat excelent si a fost salvat si de bare in doua randuri iar de cealalta parte Marc ten Stegen a aparat un penalty executat de Aguero.

Maine se vor trage la sorti meciurile din sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Amintim, s-au mai calificat Paris Saint Germain, Atletico Madrid, Bayern Munchen, FC Porto, AS Monaco si Real Madrid.