Confidenţialitate


Jeff Bezos i-a întrecut pe Elon Musk și Richard Branson și va zbura în spațiul extraterestru


Jeff Bezos i-a întrecut pe Elon Musk și Richard Branson și va zbura în spațiul extraterestru

Miliardarul american Jeff Bezos a anunţat că el, fratele lui – Mark – şi câştigătorul unei licitaţii se vor afla la bordul rachetei construite de compania sa Blue Origin care va realiza primul ei zbor în spaţiu cu echipaj uman, relatează Agerpres.

“De când aveam cinci ani, am visat să călătoresc în spaţiu. Pe 20 iulie, voi face acea călătorie cu fratele meu. Cea mai mare aventură, alături de cel mai bun prieten al meu”, a scris miliardarul american într-un mesaj publicat pe Instagram şi însoţit de un videoclip minuţios regizat.

Jeff Bezos, care se va retrage din funcţia de CEO al grupului Amazon pe 5 iulie, şi fratele lui vor fi însoţiţi de câştigătorul unei licitaţii organizate pentru ocuparea unui loc la bord, cu ocazia primului zbor în spaţiu organizat de Blue Origin cu echipaj uman.

Pe 20 iulie, compania de turism spaţial Blue Origin va trimite pentru prima dată oameni în spaţiu, timp de câteva minute, la bordul unei rachete, iar unul dintre locurile de la bordul vehiculului spaţial a fost scos la licitaţie pentru publicul larg.

Potrivit unui comunicat publicat de compania Blue Origin luni, licitaţia organizată pentru cumpărarea celui de-al treilea loc a ajuns la 2,8 milioane de dolari. Preţul de vânzare ar putea să crească şi mai mult după anunţul făcut de CEO-ul grupului Amazon.

Aproape 6.000 de persoane din 143 de ţări au participat la licitaţie, a precizat compania americană. Licitaţia se va încheia pe 12 iunie.


Ultimele stiri
Guvernul și-a asumat răspunderea în parlament pe măsurile bugetar fiscale

Ministrul Transporturilor anunță tăieri în Consiliile de Administrație: mai puține indemnizații și mai puțini membri | AUDIO

Scala din Milano interzice accesul spectatorilor care poartă pantaloni scurți sau tricouri fără mâneci

În Constanța și Gorj, mai multe localități rămân fără apă potabilă | AUDIO

Galați: Incendiu extins la un depozit de butelii | VIDEO

Incendiu la Termocentrala Paroșeni. Minerii din două exploatări au fost scoși din subteran

Un inspector de la ANAF a acceptat să primească un million de euro mită de la un om…

Un maistru militar din București a fost reținut pentru că încerca să vândă bancnote false | AUDIO

CSM îi cere președintelui Nicușor Dan să semneze decretele de pensionare și de numire în funcție a 51…

Sondaj INSCOP: PSD s-a “scufundat” | AUR și PNL ocupă primele poziții în preferința de vot a românilor…



Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.