Ivo Karlovic a servit 75 de ași într-un meci la Australian Open

Cel mai înalt tenisman din circuitul profesionist – Ivo Karlovic a stabilit două recorduri la Australian Open. Croatul de 2 metri și 11 centimetri a servit 75 de ași în meciul contra argentinianului Horacio Zebalos, care a avut 5 seturi și a durat 5 ore și 15 minute. Karlovic, clasat pe locul al 21-lea ATP, la 37 de ani, s-a impus după ce setul decisiv s-a terminat cu 42 de game-uri, scor 22-20.
Confruntarea a avut în total 84 de gameuri, cu unul mai mult decât cea din 2003, dintre Andy Roddick și marocanul Younes El Aynaoui.
Deasemenea, cu cei 75 de ași de la Melbourne, Ivo Karlovic și-a consolidat performanța absolută de 11.614 de servicii decisive reușite în carieră. Partida cu Zeballos nu a fost însă și cea mai lungă în istoria Australian Open – în finala din 2012, Novak Djokovici și Rafael Nadal au jucat 5 ore și 53 de minute.