Infrangeri pentru Steaua si CFR Cluj la debutul in 16-imile Europa League

Steaua si CFR Cluj au debutat cu esecuri la scoruri identice in 16-imile Europa League: 0-2 in deplasarile la Ajax Amsterdam si Internazionale Milano. Pe Amsterdam Arena, olandezii au controlat jocul in ansamblu, deschizand scorul in minutul 28 cand belgianul Alderweilerd a reluat in poarta cu capul de langa Chiriches la o faza fixa. S-a marit avantajul in minutul 49, cand Van Rhijn a inscris dupa o actiune de atac organizata perfect. Stelistii si-au creat doar ocazii sporadice, printre care si o bara a lui Adi Popa. In partea a 2-a Laurentiu Reghecampf a fortat ofensiva introducandu-i pe teren pe Tatu, Adi Rocha sau Mihai Costea, care nu au schimbat insa nimic. Mai mult, in ultimele minute Pintilii a primit rosu si nu va juca in retur. Pe ‘ArenaNationala’ nu va fi nici Bourceanu care a adunat prea multe cartonase galbene.

In Italia pe ‘Giuseppe Meazza’, CFR a lasat o impresie mai buna decat Steaua la consistenta jocului, desi antrenorul Paulo Sergio a aliniat un prim 11 ultradefensiv, care si-a creat foarte putine ocazii. In absenta lui Kapetanos, Robert Maah si apoi Sasa Bjelanovici nu au primit pase de gol chiar daca ardelenii au pasat mult la mijloc. Golurile lui Inter au fost marcate de Rodrigo Palacio, in minutele 20 si 87, argentinianul intrand in minutul 10 in locul lui Milito, care s-a accidentat. La milanezi Cristian Chivu nu a fost inclus in lot, dar au evoluat vedete ca Guarin, Cassano sau fostul fundas al clujenilor – Alvaro Pereira.

Meciurile retur Seaua – Ajax si CFR – Inter Milano se vor juca joia viitoare pe ‘Arena Nationala’ din Bucuresti si stadionul ‘Dr. Constantin Radulescu’ din Cluj.