Ilie Bolojan, despre motivele pentru care România nu ar trebui să ceară arsenal american, după exemplul Poloniei: „Faptul că avem umbrela NATO deasupra noastră, bazele militare ale aliaților americani și europeni sunt condiții care ne asigură o pace” | AUDIO

Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a declarat vineri, 14 martie, că România nu ar trebui să solicite arsenal nuclear american. Răspunsul a fost dat la o conferință de presă la Palatul Cotroceni, unde a fost întrebat dacă țara noastră ar trebui să urmeze exemplul Poloniei, care a cerut Statelor Unite să transfere arme nucleare pe teritoriul său. Actualele măsuri de apărare sunt suficiente, a precizat Ilie Bolojan.
Președintele interimar al țării, Ilie Bolojan: „Orice fel de formulă prin care acest flanc de Est al NATO este consolidat este un lucru bun”
„Faptul că avem umbrela NATO deasupra noastră, bazele militare ale aliaților americani și europeni în țara noastră sunt condiții care ne asigură o pace în România. Orice fel de formulă prin care acest flanc de Est al NATO este consolidat este un lucru bun, dar, cel puțin în situația de astăzi, cred că ceea ce avem în momentul de față – prezență militară, planuri de apărare NATO – sunt suficiente”, a explicat președintele interimar al țării.
România va cumpăra însă arme la comun cu Uniunea Europeană, mai spune Ilie Bolojan. Achizițiile vor fi făcute de toate țările membre UE:
Președintele interimar al țării, Ilie Bolojan: „Sunt infrastructuri de tip supraveghere aeriană sateliți, care nu pot fi gestionați de o singură țară”
„Sunt infrastructuri de tip supraveghere aeriană sateliți, care nu pot fi gestionați de o singură țară, deci vor fi achiziții comune, va fi o infrastructură comună și ne vom regla cu partenerii din NATO pe aceste componente”, a mai precizat Ilie Bolojan.
Amintim, Comisia Europeană a propus un instrument financiar pentru apărare în valoare de 150 de miliarde de euro sub formă de credite pentru achiziţii comune de echipament militar produs în Europa, cu fonduri strânse de Comisie în conformitate cu mecanismul Security Action for Europe.
Sursa foto: Presidency.ro