Confidenţialitate


Grecia îşi redeschide frontierele din 15 iunie


Grecia îşi redeschide frontierele din 15 iunie

Guvernul Greciei a anunțat, vineri, că frontierele ţării se vor deschide pentru vizitatori din 29 de ţări începând cu 15 iunie, cu câteva zile înainte de începerea sezonului turistic de vârf.

Lista include Germania, Austria, Danemarca, Norvegia, Cipru, Israel, Elveţia, Japonia, Malta, Bulgaria, China, Croaţia, Australia, Noua Zeelandă, Macedonia de Nord, Albania, Estonia, Letonia, Liban, Lituania, Ungaria, Coreea de Sud, Serbia, Muntenegru, România, Slovenia, Slovacia, Republica Cehă şi Finlanda.

Vizitatorii vor fi testaţi aleatoriu, iar autoritățile va urmări evoluţiile legate de noul coronavirus.

Lista va fi actualizată înainte de 1 iulie, potrivit Reuters.

Naţiunea mediteraneană, care a depăşit o criză a datoriilor de peste un deceniu la sfârşitul anului 2018, se bazează foarte mult pe turism pentru o redresare economică.

O carantină la nivel naţional, impusă în martie a ajutat Grecia să limiteze răspândirea infecţiilor cu COVID-19 la ceva mai puţin de 3.000 de cazuri, a blocat afacerile şi turismul.

Aproximativ 33 de milioane de turişti au vizitat Grecia anul trecut, generând venituri de 19 miliarde de euro.


Ultimele stiri
Papa Leon, reacție dură față de liderii lumii care încep războaie, la slujba de Florii de la Vatican…

Selecționerul Mircea Lucescu a fost transportat la spital, după ce i s-a făcut rău în timpul unei ședințe…

Statele Unite se pregătesc pentru operațiuni militare pe teren în Iran, afirmă oficiali americani pentru presa de la…

Cod galben de ploi și ninsori în jumătatea estică a țării, valabil până luni dimineață la ora 10:00,…

Ierusalimul nu va mai sărbători tradiţionala Duminică a Floriilor, din cauza războiului cu Iranul | AUDIO

Olt: Explozia din apartamentul din Caracal, cauzată de o acumulare de gaze de la aragaz

Brigada Rutieră: Restricţii de circulaţie în Capitală cu ocazia procesiunii de Floriile catolice

Procesiune romano-catolică de Florii – duminică, în centrul Bucureştiului | AUDIO

Hidrologii au emis o avertizare de cod galben de inundații, valabilă pentru râuri din 16 județe | Ilfov,…

Autoritățile din Râmnicu Vâlcea au majorat taxele pentru concesionarea locurilor de veci și întreținerea cimitirelor