Gimnastică artistică: Aur și argint pentru Ana Maria Bărbosu la Cupa Mondială Challenge de la Osijek

Ana Maria Bărbosu a obţinut prima sa victorie în Cupa Mondială de gimnastică artistică, duminică, în finala de la sol de la Osijek (Croaţia), cu 13,333 puncte.

Debutantă, românca a fost urmată în clasamentul final de croata Ana Derek, 13,266, şi de turcoaica Goksu Uctaş Şanli, 12,800.

Ana Maria Bărbosu a reuşit duminică şi o clasare pe locul al treilea în finala de la bârnă, cu 12,433, fiind devansată de germanca Pauline Schaefer-Betz, 13,366, şi de Ana Derek, 13,133. Pe patru a fost o reprezentantă a Norvegiei, Julie Madsoe, cu 12,166, iar pe cinci a încheiat românca Silviana Sfiringu, cu 11,800.

Osijek a fost a doua dintre cele şase etape din seria 2022 FIG World Challenge Cup, ultimele patru concursuri ale sezonului fiind programate la Koper (Slovenia, 16-19 iunie), Paris (Franţa, 24-25 septembrie), Szombathely (Ungaria, 30 septembrie-2 octombrie) şi Mersin (Turcia, 7-9 octombrie).

Campioana Nadia Comăneci le-a transmis un mesaj de încurajare și felicitare.