Germania si Portugalia merg in sferturi la Euro

Germania este prima echipa calificata cu maximum de puncte in sferturile Euro 2012.

Una dintre marile favorite la castigarea trofeului a invins si Danemarca, scor 2-1 in ultimul meci al grupei B. Podolski a deschis scorul in minutul 19, Krohn Dehli a egalat imediat iar Bender a marcat golul victoriei in minutul 80.

Alaturi de Germania continua competitia Portugalia, care a trecut cu 2-1 de Olanda gratie unei duble reusita de Cristiano Ronaldo, criticat vehement pentru prestatiile avute in primele doua partide.

Reprezentativa batava, vicecampioana mondiala en-titre si viitoare adversara a Romaniei in preliminariile Cupei Mondiale, paraseste competitia fara punct si cu doar doua goluri marcate. Van der Vaart le-a dat sperante olandezilor cu golul marcat repede, in minutul 11, dar Cristiano Ronaldo a egalat la jumatatea reprizei si a mai inscris o data in minutul 74.

In sferturi, Portugalia va intali Cehia iar Germania Grecia.

Diseara se joaca Italia – Irlanda si Spania – Croatia in grupa C de la Euro.