Germania – Algeria 2-1

Reprezentativa pregatita de Joachim Low a invins Algeria cu 2 la 1, dupa ce primele 90 de minute s-au incheiat 0-0.

Schurrle a deschis scorul in minutul 92 iar Ozil a majorat avansul nemtilor in a doua repriza suplimentara. Aflati la prima prezenta in faza optimilor, algerienii au mai reusit doar sa reduca din diferenta, prin Djabou.

Germania va juca pentru calificarea in semifinale cu Franta, care s-a impus de asemenea greu in partida cu Nigeria.

A fost 2-0 dupa ce Pogba a deschis scorul abia in minutul 79, profitind de o respingere gresita a portarului africanilor, Enyeama. Francezii au mai beneficiat in minutele de prelungire de autogolul lui Yobo.

Nigeria a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid in prima repriza iar decizia a fost contestata de selectionerul Stephen Keshi, care a criticat in termeni duri arbitrajul brigazii americane conduse de Mark Geiger.

Marti se stabileste si ultimul sfert de finala al Mondialului brazilian – Argentina va intilni Elvetia de la ora 19.00 iar Belgia va juca impotriva Statelor Unite ale Americii de la ora 23.00.