Gaz Metan – Poli Iaşi: 0-2 în Liga 1

CSM Poli Iaşi a învins-o cu 2-0 în deplasare pe Gaz Metan Mediaş, în primul meci al etapei a 15-a din Liga 1.

Portughezul Pedreo Mendes a deschis scorul în minutul 37 iar brazilianul Joalisson a stabilit rezultatul final în minutul 81.
Gazdele au terminat meciul în 10, după ce Fabian Lokaj a primit al 2-lea cartonaş galben în prelungiri.

Moldovenii antrenaţi de Flavius Stoican sunt pe locul al 9-lea, în timp ce ardelenii pregătiţi de Cristi Pustai ocupă penultimul loc, cu 7 goluri marcate şi 26 primite, la fel ca “lanterna roşie” Juventus Colentina.

Tot vineri seară, de la ora 20:45, Concordia Chiajna o primeşte pe CS “U” Craiova.

Derby-ul rundei a 15-a, între campioana FC Vitorul şi lidera la zi: CFR Cluj, se va disputa sâmbătă seară.

FCSB joacă duminică acasă cu ACS Poli Timişoara, iar Dinamo merge luni la FC Botoşani.