Confidenţialitate


Franţa va recunoaşte statul Palestina | Reacții după anunțul făcut de președintele Emmanuel Macron | AUDIO


Franţa va recunoaşte statul Palestina | Reacții după anunțul făcut de președintele Emmanuel Macron | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Franţa va recunoaşte statul Palestina la Adunarea Generală a Naţiunilor Unite de la New York, în septembrie, anul viitor, a anunţat preşedintele Emmanuel Macron, pe reţelele de socializare.

„Fidel angajamentului istoric faţă de o pace justă şi durabilă în Orientul Mijlociu, am decis ca Franţa să recunoască statul Palestina”, a scris şeful statului francez pe X şi Instagram.

„Cel mai urgent lucru astăzi este să punem capăt războiului din Gaza şi să salvăm populaţia civilă”, a subliniat preşedintele francez pe platforma X.

În replică, secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a criticat decizia președintelui francez, Emmanuel Macron, considerând anunțul o mișcare „nechibzuită” care „servește propaganda Hamas” și subminează eforturile de pace.

Liderii israelieni au criticat aspru anunţul făcut de preşedintele francez, Emmanuel Macron. Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a apreciat că această decizie „recompensează teroarea” şi constituie o ameninţare existenţială, oferind o „rampă de lansare pentru anihilarea” Israelului.

Pe de altă parte mişcarea islamistă palestiniană Hamas a transmis că este un “pas pozitiv” şi a cerut şi altor ţări să urmeze acest exemplu.

Franța ar urma să recunoască statul Palestina la Adunarea Generală a Naţiunilor Unite de la New York, din septembrie 2026, când va coprezida împreună cu Arabia Saudită, o conferinţă internaţională a şefilor de stat şi de guvern menită să relanseze aşa-numita soluţie cu “două state”, palestinian şi israelian.

Până în prezent, cel puţin 142 de state au recunoscut un stat palestinian. Statele Unite şi Israelul se opun ferm unui astfel de plan.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Sorana Cârstea – campioană la Transylvania Open. Ea a învins-o categoric pe Emma Răducanu

Ministerul Culturii: Zile la rând au fost semnale că se întâmplă ceva cu turnul Bisericii Reformate din Cehu…

S-a stins din viață actrița care a jucat în Arabela, serialul cehoslovac pentru copii, foarte popular în România,…

Mai mulți medici de la Spitalul de Recuperare din Borșa refuză să mai facă gărzi la Urgențe. Invocă…

O nouă formă de înșelăciune este sesizată tot mai des. Escrocii susțin că reprezintă instituții publice | VIDEO

Rețineri în cazul de corupție de la Primăria Sectorului 5. Mai mulți oficiali sunt acuzați de corupție în…

Constanța: Incendiu într-un bloc din Năvodari. Un om a fost găsit decedat | AUDIO

Proiectul de OUG care stabilește excepţiile de la măsura privind neplata primei zile de concediu medical, pus în…

Scădere a traficului de mărfuri în Portul Constanța, comparativ cu anii anteriori. Operatorul portuar Alexandru Arcaș numește printre…

Statele Unite acuză China că a făcut teste nucleare secrete și că ar vrea să fie inclusă într-un…