Confidenţialitate


Forțele aeriene ucrainene: Rusia a lansat pentru prima dată o rachetă balistică intercontinentală asupra teritoriului Ucrainei. Au fost țintite întreprinderi și infrastructuri ale orașulului Dnipro


Forțele aeriene ucrainene: Rusia a lansat pentru prima dată o rachetă balistică intercontinentală asupra teritoriului Ucrainei. Au fost țintite întreprinderi și infrastructuri ale orașulului Dnipro

Rusia a lansat joi o rachetă balistică intercontinentală (ICBM) din sudul regiunii Astrakhan în timpul unui atac de dimineață asupra Ucrainei, au declarat reprezentanți ai forțelor aeriane ale Kievului, conform Reuters. Este prima dată când Rusia a folosit o rachetă atât de puternică și cu rază lungă de acțiune în timpul războiului.

Atacul are loc după ce Ucraina a folosit rachete americane și britanice pentru a lovi ținte din interiorul Rusiei în această săptămână. Moscova a avertizat în mai multe rânduri această acțiune va fi considerată o escaladare majoră.

Atacul rusesc a vizat întreprinderi și infrastructuri critice în orașul Dnipro din centrul-est, au declarat forțele aeriene ucrainene.

Forțele aeriene nu au oferit detalii cu privire la eventuale victime sau pagube. Armata ucraineană a declarat că șase rachete de croazieră Kh-101 au fost doborâte, scrie The Guardian.

ICBM-urile au o rază de acțiune de mii de kilometri și pot transporta încărcături convenționale sau nucleare.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Ucraina acuză Rusia că desfășoară un atac informațional și psihologic masiv împotriva sa | AUDIO


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…