Finală Federer – Nadal la Australian Open

Ediție “vintage” totală la Australian Open. Rafael Nadal îl va întâlni pe Roger Federer în finala masculină, iar la feminin vor lupta pentru trofeu surorile Serena și Venus Williams.
Spaniolul a câștigat o semifinală foarte spectaculoasă contra lui Grigor Dimitrov, după ce a luptat 4 ore și 56 de minute cu bulgarul, pe care l-a învins în 5 seturi: 6-3, 5-7, 7-6, 6-7 și 6-4 în decisiv. Va fi a 9-a finală de Grand Slam din istorie între cei doi tenismani legendari.
S-au confruntat până acum de 34 de ori iar Rafa Nadal are 23 de victorii în fața elvețianului. Ibericul a câștigat o singură dată în Australia în 2009 când l-a învins în ultimul act chiar pe Federer. Ultima oară s-au luptat în 2015, la Basel, când Nadal a pierdut. Amintim, în semifinalele de la Melbourne, Roger Federer l-a depășit pe conationalul său – Stan Wawrinka, tot într-o partidă de 5 seturi. Elvețianul are 35 de ani și este acum pe locul al 17-lea mondial, în timp ce Rafael Nadal are 30 de ani și se află pe poziția a 9-a ATP.

Cei doi foști lideri ai tenisului mondial își vor disputa trofeul de la Antipozi duminică, iar surorile Williams se luptă pentru câștigarea turneului sâmbătă.