Final palpitant de sezon in Spania

Dupa ce Barcelona a remizat 2-2 cu echipa lui Cosmin Contra, Getafe, liderul Atletico Madrid nu a putut sa profite si a pierdut, 0-2 la Levante. Dupa calificarea istorica in finala Ligii Campionilor, elevii lui Diego Simeone au suferit prima infrangere in campionat dupa 10 etape si risca sa rateze titlul.

La curent cu rezultatele rivalelor, Real Madrid s-a impiedicat pe teren propriu de Valencia, afata fara obiectiv la jumatatea clasamentului si zdruncinata de ratarea in prelungiri a finalei Europa League. Cu toate acestea, ”liliecii” au deschis scorul chiar inainte de pauza si au facut 2-1 dupa ce Sergio Ramos a egalat. Cristiano Ronaldo a facut 2-2 cu o executie senzationala in minutul 92 si Real obtine totusi un punct ce ar putea fi crucial in lupta pentru titlu.

Atletico are 88 de puncte, Barcelona 85 si Real Madrid 83, cu un meci mai putin disputat. Mai sunt doar doua etape, iar in ultima se va juca derbyul Barca – Atletico.