Fetița de 3 ani adusă la Spitalul din Târgu Jiu a murit din cauza unui blocaj pulmonar | AUDIO

Rezultatele prealabile ale necropsiei fetiței de trei ani din Gorj, care a murit la Spitalul Județean de Urgență din Târgu Jiu, arată că a suferit un blocaj pulmonar. Medicii legiști au prelevat și probe toxicologice pentru a constata ce a determinat insuficienta respiratorie. Între timp, polițiștii fac anchetă, într-un dosar de moarte suspectă, pentru a afla ce i s-a întâmplat fetiței și dacă putea fi salvată de medici.
Medicii legiști din Gorj au constatat că fetița de trei ani, adusă la Spitalul județean de Urgență din Târgu Jiu, a murit ca urmare a unei insuficiențe respiratorii și au prelevat mai multe probe biologice pentru a se afla ce a determinat decesul, după cum susține Mihaela Țicleanu, purtătorul de cuvânt al Spitalului din Târgu Jiu.
„Aceste concluzii preliminare au relevat o suferință respiratorie supraacută care a determinat stopul cardiorespirator ce a dus la decesul pacientei. Au fost recoltate probe biologice pentru efectuarea examenului toxicologic și histopatologic. Aceste rezultate vor arăta cu exactitate care a fost cauza decesului”, spune Mihaela Țicleanu, purtătorul de cuvânt al Spitalului din Târgu Jiu.
Fetița a fost adusă cu ambulanța la Spitalul județean de urgență din Târgu Jiu de la Mătăsari, unde fusese consultată de un medic de la centrul de permanență. Avea convulsii și febră, iar la scurt timp după ce a ajuns în camera de gardă a decedat. Medicul care a solicitat să fie dusă la spital a susținut că fetița ar fi ingerat mai multe pastile din tratamentul surorii ei care suferă de autism, însă părinții neagă acest lucru. Singurele medicamente pe care le-ar fi dat fetiței au fost antitermice și antibiotice, prescrise de medicul de familie.
Sursa foto: Shutterstock