FCSB şi FC Viitorul – victorii în etapa a 8-a a Ligii 1

Vicecampioana FCSB a învins-o cu 2-0 pe Arena Naţională pe FC Botoşani, într-un meci din runda a 8-a a Ligii 1. Golurile au fost marcate de Budescu în minutul 18 din lovitură liberă şi Tănase în minutul 41.

Roş-albaştrii sunt acum pe locul al 2-lea, la egalitate cu CSU Craiova şi la un punct în spatele liderei CFR Cluj. FC Botoşani stă pe poziţia a 4-a, la 3 puncte de clujeni.

Tot duminică, campioana FC Viitorul a învins-o în deplasare, cu 2-1, pe Concordia Chiajna.

Rîmniceanu a marcat un autogol în minutul 48 pentru gazde, dar echipa lui Gică Hagi a revenit, punctând prin Eric în minutul 36 şi Tucudean în minutul 70.

FC Viitorul se află pe treaptă a 9-a, cu doar 8 puncte din 8 etape, iar Chiajna este pe locul al 13-lea, penultimul, cu două puncte.

Runda a 8-a se încheie luni, cu meciul CSM Poli IaşiSepsi Sfântu Gheorghe, de la ora 21:00.