FCSB s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor

Vicecampioana României a învins-o cu 4-1 în deplasare în Cehia pe Viktoria Plzen și s-a calificat în faza play-off-ului Ligii Campionilor.

Roș-albaștrii și-au asigurat totodată prezența în faza grupelor Europa League, dacă vor rata calificarea în grupele Champions League.

În tur, la București, scorul a fost egal: 2-2, iar în partida de miercuri seară, golurile echipei antrenate de Nicolae Dică au fost marcate de Bălasa din lovitură liberă în minutul 27, Teixeira în minutul 71, Tănase în minutul 76 și Alibec în minutul 79 din penalty.

Pentru Viktoria Plzen a înscris Krmencik în minutul 64, care a fost apoi eliminat în minutul 89.

Tragerea la sorți a play-off-ului Ligii Campionilor va avea loc vineri, la ora 13:00, la Nyon, iar o oră mai târziu este programată și cea pentru Europa League.