FCSB a fost eliminată din Europa League

FCSB a ratat calificarea în grupele Europa League și și-a încheiat parcursul european în acest an.

“Roș-albaștrii” au pierdut cu 0-1 în Portugalia returul play-off-ului cu Vitoria Guimaraes, cu care acasă terminaseră la egalitate, 0-0.

Golul a fost marcat de Edmond Tapsoba în minutul 53, din penalty, iar lusitanii au dominat meciul, având alte câteva ocazii mari, printre care și două bare.

Vicecampioana României a avut prima oportunitate abia în minutul 54, când Panţîru a șutat peste poartă, dar Cristea putea egala cu o lovitură de cap în ultimul minut al prelungirilor.

Antrenorul Bogdan Argeș Vintilă a bifat a doua înfrângere la rând fără gol marcat, iar FCSB ratează “primăvara europeană” și în acest sezon.

În grupele Europa League va participa campioana CFR Cluj, care își va afla adversarele vineri seară.

Tragerea la sorți va avea loc la Monaco, unde s-au decis joi seară și grupele Ligii Campionilor.

Cea mai “tare” grupă a marii competiții continentale este F, unde se confruntă FC Barcelona, Borussia Dortmund, Inter Milano și Slavia Praga, învingătoarea CFR-ului din play-off, la care sunt legitimați doi românii: Nicușor Stanciu și Alex Băluță.

Ajax-ul lui Răzvan Marin se va lupta cu Chelsea, Valencia și Lille.

Olympique Lyon, unde apără Ciprian Tătărușanu, le va întâlni pe Zenit Sankt Petersburg, Benfica și Leipzig.

Belgienii de la Genk, unde evoluează Ianis Hagi și Vladimir Screciu, îi au în față pe FC Liverpool, Napoli și Salzburg.

Alta grupă “de foc” este cea cu Paris Saint-Germain, Real Madrid, FC Bruges și Galatasary Istanbul.