FC Viitorul, U Craiova și FC Hermannstadt, primele calificate în sferturile Cupei României

FC Viitorul Constanţa s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia Poli Iaşi, marți seara, cu 5-3, la loviturile de departajare, după miezul nopţii de marţi spre miercuri.

Egalitatea de 2-2 s-a menținut pe stadionul atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi după prelungiri.

FC Viitorul a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Ianis Hagi (16 – penalty), în urma unui fault comis asupra sa de Andrei Sin, şi de Alexandru Măţan (39), din foarfecă. Ieşenii au revenit după pauză, marcând prin olandezul Moussa Sanoh (55) şi prin Cosmin Frăsinescu (75), egalarea venind într-un moment în care gazdele jucau în zece oameni, după ce Andrei Cristea a fost eliminat în min. 72 pentru proteste. Cristea fusese introdus pe gazon în min. 56.

Deţinătoare a trofeului, Universitatea Craiova a învins în deplasare formaţia de liga a treia Turris-Oltul Turnu Măgurele, scor 4-1.

Finalistă a ediţiei din 2017, FC Hermannstadt a trecut de FC Voluntari cu 3-0.