FC LIverpool – Manchester City 3-2

Dupa ce fanii au adus un omagiu emotionant celor 96 de suporteri ucisi in tragedia de la Hillsborough, acum 25 de ani, Sterling a deschis scorul inca din minutul 6 iar Skrtel a facut 2-0 la jumatatea reprizei. City l-a pierdut pe Yaya Toure, accidentat in prima repriza, dar a iesit mai motivata de la vestiare si David Silva plus un autogol al lui Johsnon au restabilit egalitatea. Brazilianul Coutinho a marcat golul victorie in minutul 78. FC Liverpool, care a castigat ultimul sau titlu in 1990, are acum 77 de puncte, 7 peste City, care mai are insa doua restante.

Chelsea Londra ramane la doua puncte de lider dupa 1-0 in deplasare la Swansea. Galezii au ramas in 10 din minutul 17 iar eroul meciului cu PSG din Liga Campionilor, Demba Ba l-a ajutat si de aceasta data pe Mourinho, in minutul 68.