FC Liverpool – Ludogorets Razgrad 2-1

Formatia bulgara care a scos-o pe Steaua in play-off a rezistat pana in minutul 82 al deplasarii de la FC Liverpool, cand a marcat Balotelli. Dani Abalo a egalat insa in minutul 91. Un fundas si portarul bulgar au gafat stupid in ultimele secvente ale partidei si le-au oferit englezilor un penalty, transformat de capitanul Gerrard. Cosmin Moti a fost integralist.

In celalalt meci din grupa, Real Madrid a spulberat-o pe FC Basel, 5-1. Pana la pauza galacticii au marcat de 4 ori iar vedetele din ofensiva: Bale, Ronaldo, Rodriguez si Benzema au semnat cate o reusita.

In derbyul serii, Borussia Dortmund a invins-o cu 2-0 pe Arsenal Londra, goluri Immobile si Aubameyang in timp ce Galatasaray a egalat in prelungirile meciului de pe teren propriu cu Anderlecht, 1-1.

Surpriza in Grecia: Olympiakos a trecut cu 3-2 de finalista editiei precedente, Atletico Madrid, pe care a condus-o in permanenta, iar Juventus a avut probleme cu Malmo, 2-0, dubla Tevez in minutele 60 si 90.

In fine, Zenit St Petersburg a castigat cu acelasi 2-0 in deplasare la Benfica Lisabona, dupa ce portarul gazdelor a fost eliminat in debutul partidei si AS Monaco a invins-o cu 1-0 pe Bayer Leverkussen.

Meciurile din celelalte 4 grupe se vor juca diseara.