FC Basel – Steaua 1-1

Campioana Romaniei a fost acum echipa mai solida si a deschis scorul prin Piovaccari, lansat excelent de Szukala in minutul 17. Fundasul polonez si Gardos, cei mai buni jucatori de pe teren, au ratat apoi o dubla ocazie la un corner, in finalul reprizei. Steaua l-a pierdut la pauza pe Pintilii, care s-a reaccidentat.

In repriza secunda, elvetienii au inceput sa revina in joc si au egalat in primul minut al prelungirilor, prin ivorianul Sio, pe contra atac, rapindu-le stelistilor prima victorie in Liga Campionilor.

Intre timp, Chelsea Londra a invins-o cu 3-0 pe Schalke, si s-a desprins in fruntea clasamentului grupei, cu 9 puncte. Formatia germana are 6, Basel 5 iar Steaua doar doua puncte. Pentru ros-albastri urmeaza peste 3 saptamani meciul cu Schalke , pe Arena Nationala.

Antrenorul Laurentiu Reghecampf spune ca echipa lui va incerca sa obtina atunci prima victorie in Liga Campionilor, dar chiar si asa sansele sa prinda locul al 3-lea ar fi foarte mici.

Capitanul Alex Bourceanu este si mai pesimist si considera ca pentru Steaua nu mai este nicio speranta in aceasta grupa.

Sa mai spunem ca aseara nu s-a mai repetat rezultatul de la tineret: micii stelisti au invins-o pe Basel cu 3-1.