FC Barcelona si Bayern Munchen – favorite pentru semifinalele Ligii Campionilor

Bayern Munchen si FC Barcelona sunt favorite pentru calificarea in semifinalele Ligii Campionilor dupa prima mansa a sferturilor. Nemtii au castigat cu 2-0 acasa de Juventus Torino, goluri marcate de Alaba in primul minut si Muller dupa pauza. Bayern a dominat autoritar dar l-a pierdut pe Tony Kroos, iesit accidentat in minutul 16 si inlocuit cu Arjen Robben. FC Barcelona a scos o remiza 2-2 in deplasare la Paris Saint Germain si se poate califica in retur pe Camp Nou si cu 0-0 sau 1-1. Catalanii au deschis scorul prin Messi in prima repriza, Ibrahimovci a egalat din offside nesemnalizat in minutul 80, Xavi a facut 2-1 dintr-un penalty in minutul 89, iar tabela a fost inchisa la 2-2 in prelungiri, dupa un sut puternic al lui Matuidi. Retururile se vor juca miercurea viitoare.