FC Barcelona si Bayern Munchen – favorite pentru semifinalele Ligii Campionilor

Nemtii si catalanii au obtinut scoruri bune cu PSG si Juventus

Bayern Munchen si FC Barcelona sunt favorite pentru calificarea in semifinalele Ligii Campionilor dupa prima mansa a sferturilor. Nemtii au castigat cu 2-0 acasa de Juventus Torino, goluri marcate de Alaba in primul minut si Muller dupa pauza. Bayern a dominat autoritar dar l-a pierdut pe Tony Kroos, iesit accidentat in minutul 16 si inlocuit cu Arjen Robben. FC Barcelona a scos o remiza 2-2 in deplasare la Paris Saint Germain si se poate califica in retur pe Camp Nou si cu 0-0 sau 1-1. Catalanii au deschis scorul prin Messi in prima repriza, Ibrahimovci a egalat din offside nesemnalizat in minutul 80, Xavi a facut 2-1 dintr-un penalty in minutul 89, iar tabela a fost inchisa la 2-2 in prelungiri, dupa un sut puternic al lui Matuidi. Retururile se vor juca miercurea viitoare.